

GYAKRAN ISMÉTELT KÉRDÉSEK
Gáz-spektrometriás és tömegspektrumos analízis
A gáz-spektrometriás és tömegspektrumos analízis laboratóriumi vizsgálatok, amelyek során az illóolajokban található illékony vegyületeket szétválasztják (azonos és adott nyomás alatt átpréselik egy csövön), analizálják és egy lineáris skálára felvezetik az eredményeket. A tömegspektrumos analízissel az egyes összetevők beazonosíthatók, az illóolajban található százalékos eredményeket is beleértve. A két mérési metódus az olajok tisztaságának mérésére alkalmas.
Hamisítatlan illóolajok
Hamisítás kategóriába esik az az olaj, amelyhez hozzáadnak (’dúsítanak’) más, olcsóbban előállítható olajokat vagy mesterséges vegyületeket. A gáz-spektrometriás és tömegspektrumos analízis során a szintetikus vegyületek kimutathatóak. A már kialakult és jól feltérképezett és egyes olajokra jellemző referenciaértékek alapján azt is be lehet azonosítani, ha egy természetes körülmények között más növényből kivont bizonyos összetevővel ’dúsítanak’ egy olajat. A hamisítással készített olajok természetesen nem fejthetik ki az eredeti illóolajokra jellemző hatásokat, viszont bizonyos esetekben a bőrön vagy a nyálkahártyán allergén reakciót is kiválthatnak.
Az illóolajok belsőleges használata
A fennálló törvények értelmében nem javasolhatjuk, hogy az illóolajokat belsőleg használja a vásárló. A címkézésen is kötelező feltüntetni, hogy kizárólag külsőleg alkalmazhatóak. Az illóolajok rendkívül hatékony és potens anyagok. Gyógyító erejük rendkívüli képességekkel rendelkeznek. A gyógyszerkönyv szó latin eredetije a pharmacopoea szó jelentése kettős: orvosság és méreg. Nem véletlen, hiszen minden ami gyógyíthat, az nem megfelelően használva, vagy túlzott mennyiségben árthat is.
Az illóolajok belsőleges használatát a francia aromaterápia előszeretettel alkalmazza. DE és rendkívül fontos hangsúlyozni, hogy megfelelően ellenőrzött körülmények között és a szükséges fiziológiai, anatómia és hatásmechanizmusok ismeretében teszik ezt. Nem tagadjuk, hogy, noha szervezetünk alapvetően nincs felkészülve az illóolajok koncentrált formában történő feldolgozására (metabolizálására) egyes illóolajok hihetetlenül hatásosak lehetnek például vírusfertőzések leküzdésére, emésztőrendszeri panaszok kezelésére és számos egyéb probléma esetén.
Kémiai altípus (kemotípus)
Egy rendszertanilag ugyanabba a fajba tartozó növény földrajzi elhelyezkedésétől függően, különböző kémiai összetevőkkel rendelkező illóolajat produkálhat. Teszi ezt különböző geológiai és környezeti tényezők hatására (talaj, víz, levegő, éves napfény mennyisége stb.) példa: rozmaring (Rosmarinus officinalis), amelynek ismert kémiai altípusai a ct. verbenon, ct. cineol vagy a ct. kámfor. Az eltérő kémiai összetételnek megfelelően az olajok más-más hatást fejthetnek ki, tehát más célra alkalmazhatók.
Minősített bio illóolaj
A termesztés és előállítás során – magát a szaporítóanyagot és a termőterületet is beleértve – a folyamat során minden mesterséges növényvédő szert, műtrágyát mellőznek, genetikailag módosított szaporítóanyag használata pedig kizárt. A minősítést független szervezetek végzik, és rendszeresen ellenőrzik, hogy mind a folyamat, mind pedig a termék megfelel-e az előírásnak.
Vadon növő növényekből nyert illóolajok
Vadon nőtt, természetes élőhelyükön gyűjtött növényekből előállított olajok. Ennek változatai az etikusan gyűjtött növényekből kinyert illóolajok. Etikus gyűjtésen értjük azt, amikor egy adott területen található növényi vegetációt úgy gyűjtenek be, hogy annak folyamatos szaporodását ’tarvágással’ nem veszélyeztetik. Egyszerűen kifejezve, a jövő generációira is figyelemmel vagyunk. Ha ma leszedjük az összes egy helyen található növényt, jövőre már esetleg nem tudunk ugyanonnan gyűjteni.
Biodinamikus termesztés
A biodinamikus termesztés holisztikus megközelítést jelent, aminek a lényege a megújuló természetre támaszkodó, a természetben található anyagok és erők kihasználásával elért fenntartható fejlődést megcélzó mezőgazdasági művelés.
Permakultúra
A permakultúrás termesztési rendszer a termőterületek és a környezet fenntartható fejlődését tartja szem előtt. A megújuló energiaforrásokat használja fel és az ökoszisztémák gyarapítására helyezi a hangsúlyt. Az elképzelés eredetileg Ausztráliában született meg, és az 1970-es évektől kezdtek komolyan foglalkozni a témával.
A gyertya szabály
Ha aromaterápiás gyertyát használunk, ahhoz hogy az a lehető legegyenletesebben égjen, kövessük az általános szabályt:
A gyertya átmérője osztva 2,5 cm per óra. Erre azért van szükség, mert a gyertyánkon a kanóchoz közeli olvadt rész melegíti, olvasztja tovább a gyertya széle felé elhelyezkedő viaszt.
Megfelelő idő elteltével fújjuk el a gyertyát és hunyjuk álomra szemünket, vagy vágjuk vissza a kanócot kb. fél vagy maximum 1 centiméteresre és újra gyújtsuk meg. Ezzel megakadályozzuk, hogy a láng túl nagyra nőjön és túl erősen égesse a gyertya közepén lévő viaszt.
Ha viszont inkább a pislákoló gyertyafényt kedveljük, akkor hagyjuk a szabályt, a gyertya középen fog gyorsan leégni, így a belsejében égő láng a külső falon keresztül kellemes pislákoló fénnyel világít.
ELTARTHATÓSÁG
Az illóolajok a természet által előállított fényre és hőre érzékeny szerves anyagok. A növényi anyagból történt kinyerés (desztilláció, oldószeres kivonás) után az esszenciák kémiai összetételüktől és a tárolási körülményektől függően eltérő szavatosságúak. Az illóolajok helyes tárolásának szempontja: Hőtől és fénytől elzárva tároljuk. Az illóolajok legnagyobb ellensége viszont az oxigén. Jó tanács, hogy lehetőleg minél kevesebbet nyitogassuk a tárolóüveget, mindig megfelelően zárjuk vissza a kupakot és az euró-cseppentőt lehetőleg ne távolítsuk el. Az komolyabb illóolaj forgalmazók a töltést követően, de még lezárás előtt nitrogénnel „töltik fel”, amely záróréteget képez az olaj és a kupak között. Ez még egy biztosítékot jelent, hogy az olajok eltarthatóságát meghosszabbítsák.
Nehéz pontosan megállapítani egy-egy olaj eltarthatósági idejét, de a tapasztalatok és a gyártó által megadott adatok alapján csoportokba sorolhatjuk őket. Természetesen az illóolajok kémiai összetétele is befolyásolja eltarthatóságukat, hiszen vannak kevésbé stabil összetevőket tartalmazó olajok.
Általános szabálynak számít, ha egy olajat megszagolva enyhén savas illatot tapasztalunk, az nagy valószínűséggel annak oxidációját jelenti. Gyakran említik, hogy ha egy illóolaj ködös vagy túl sűrű, az szintén a minőség romlásának jele lehet. Ez azonban teljes egészében nem igaz. Több általunk forgalmazott illóolaj – a piacon általános gyakorlattal ellentétben – eredeti viaszanyagától nem lett megfosztva (ezzel is biztosítva, hogy a természet lehető legjavát zárjuk az üvegcsékbe), ezért például hűvösebb környezetben a viaszok érzékenysége miatt sűrűbb, homályosabb lehet egy adott olaj.
Az illóolajok idővel nem csupán terápiás tulajdonságaikat veszítik el – pl. az indiai citromfű antibakteriális hatása – de a beálló kémiai változások esetlegesen veszélyt is jelenthetnek (bőrirritáció stb.). Ha nagyobb kiszerelést vásároltunk és az üvegnek mondjuk csak a fele tartalmát használtuk el, ajánlatos kisebb kiszerelésű üvegbe áttölteni az olajat, ezzel is csökkentve az oxidálódás lehetőségét (az olaj feletti levegőmennyiséget minimalizáljuk).
Jellemzően 2 évig eltartható illóolajok
Citrusfélék: citrom
grapefruit
limett
édesnarancs
mandarin
szerecsendió
Citrus limon
Citrus x paradisi
Citrus aurantium
Citrus sinensis
Citrus reticulata Blanco
Myristica fragrans
Jellemzően 2-3 évig eltartható illóolajok
Fenyőfélék
erdei fenyő
tengerparti fenyő
jegenyefenyő
Pinus sylvestris
Pinus pinaster
Abies alba
Mirtuszfélék
Eucalyptus globulus
Eucalyptus citriodora
Eucalyptus smithii
Eucalyptus staigeriana
Eucalyptus radiata
rosalina
niaouli ct. 1,8-cineol
mirtusz
Melaleuca ericifolia
Melaleuca quinquinervia
Myrtus communis
Ciprusfélék
boróka
virginiai boróka
vörös boróka
ciprus
babér
balzsamos szuhar v. labdanum
cinnamosma v. saro
citronella
combava v. vadcitrom
galbanum
indiai citromfű
izsóp
kerti szurokfű v. oregánó
kunzea
kubebabors
manuka
melissza
olasz szalmagyopár
orvosi angyalgyökér gyökér és mag
rózsafa
tömjén
verbéna
Juniperus communis
Juniperus virginiana
Juniperus oxycedrus
Cupressus semprevirens
Laurus nobilis
Cistus ladaiferus
Cinnamosma fragrans
Cymbopogon nardus
Citrus hystrix
Ferula galbaniflua
Cymbopogon citratus
Hyssopus officinalis var. decumbens
Origanum vulgare var. compactum
Kunzea ambigua
Litsea cubeba
Leptospermum scoparium
Melissa officinalis
Helichrysum italicum
Angelica archangelica
Aniba parviflora
Boswellia carterii
Lippia citriodora
Jellemzően 4 évig eltartható illóolajok
atlaszcédrus
bergamott
cickafark
elemi
édeskömény
feketebors
fekete luc
koriander
levendulalevelű zsálya
majoranna
monarda
neroli
pálmarózsa
ravintsara v. ravensara
rozmaring összes kemotípus
szegfűszeg
teafa
Cedrus atlantica
Citrus bergamia
Achillea millefolium
Canarium luzonicum
Foeniculum vulgare var. dulce
Piper nigrum
Picea mariana
Coriandrum sativum
Salvia lavandulifolia
Origanum marjorana
Monarda fistulosa
Citrus aurantium var. amara
Cymbopogon martinii var. motia
Cinnamonum camphora
Rosmarinus officinalis
Eugenia caryphyllus
Melaleuca alternifolia
Jellemzően 5 évig
eltartható illóolajok
amirisz
bazsalikom
benzoin
borsmenta
fodormenta
geránium
gyömbér
ilang-ilang és cananga
kerti kakukkfű összes kemotípus
kardamom
kapor
keserűnarancs levél
kék kamilla
levendula
muskotályzsálya
nárdusfű
nyugat-indiai babér
orvosi zsálya
peremizs
római kamilla
rózsa
tárkony
Amyris balsamifera
Ocimum basilicum
Styrax benzoin
Mentha x piperita
Mentha viridis
Pelargonium, x asperum Erchart
Zingiber officinale
Cananga odorata
Thymus vulgaris
Elettaria cardamomum
Anethum graveolens
Citrus aurantium var. amara
Matricaria recutita
Lavandula officinalis
Salvia sclarea
Nardostachys jatamansi
Pimenta racemosa
Salvia officinalis
Inula graveolens Desf.
Chamaemelum nobile
Rosa damascena
Artemisia dracunculus
Jellemzően 6 vagy annál több évig eltartható illóolajok
Ezek az olajok idővel általában egyre kifinomultabb illattal rendelkeznek:
mirha
pacsuli
sárgarépamag
szantálfa
vetiverfű
Commiphora myrrha
Pogostemon cablin
Daucus carota subsp. sativus
Santalum austrocaledonium, S. album
Vetiveria zizanoides
Felhasznált irodalom és források:
Battaglia, Salvatore (2003)
The Complete Guide to Aromatherapy.
The International Centre for Holistic Aromatherapy.
Brisbane. Australia.
Lawrence, B. Dr. (1989)
Essential Oils 1981-1987.
Allured Publishing Corp. Wheaton.
Illinois. USA.
Lawrence, B. Dr. (1989)
Essential Oils 1979-1980.
Allured Publishing Corp. Wheaton.
Illinois. USA.
Maria Lis-Balchin (2003)
Aromatherapy Science.
Pharmaceutical Science.
London. UK. 2003.
Tisserand, R. - Young, R (2015)
Essential Oil Safety (2nd ed.)
Churchill Livingstone
2015.